StandardStandardStandard
نام کاربری:
رمز عبور:
 
Forgot Password?
 
   
 
 
 
 
   
     
 

 • $('#set1 *').tooltip({ predelay: 0 });
 • $('#set2 *').tooltip({ predelay: 0 });
 • $('#set3 *').tooltip({ predelay: 0 });
 • $('#set4 *').tooltip({ predelay: 0 });
 • $('#set5 *').tooltip({ predelay: 0 });
 
 
 
هفته 5 بارداری

بارداری شما: 5 هفته

چگونه کودک شما در حال رشد است:

در عمق رحم شما، جنین با سرعت زیادی در حال رشد است. در این زمان، او به اندازه یک دانه کنجد است و بیشتر شبیه یک بچه قورباغه کوچک تا یک انسان. او در حال حاضر از سه لایه ساخته شده است - اکتودرم، مزودرم و آندودرم - که بعدها تمام اندامها و بافتهایش را تشکیل خواهند داد.

لوله عصبی - که از آن مغز، نخاع، اعصاب و ستون فقرات کودک شما جوانه خواهد زد - شروع به رشد در لایه بالایی می کند که اکتودرم نامیده می شود. این از لایه همچنین پوست، مو، ناخن، غدد پستانی و عرق و مینای دندان پرورش می یابد.

قلب و سیستم گردش خون او در لایه میانی یا مزودرم شروع به شکل گرفتن می کند (این هفته، در واقع، قلب کوچک او شروع به تقسیم شدن به چند محفظه می کند و خون را تلمبه می زند). مزودرم همچنین عضلات،  غضروف، استخوان و بافت زیر جلدی (زیر پوست) کودک شما را تشکیل می دهد.

لایه سوم یا آندودرم، خانه ریه ها، روده ها، سیستم ادرار ابتدایی، همچنین تیرویید، کبد و پانکراس می باشد. در عین حال، جفت و بند ناف بدوی که رساندن مواد مغزی و اکسیژن را به کودک شما بر عهده دارند، اکنون مشغول به کار هستند.

این هفته در رحم شما چه خبر است را ببینید.

توجه: رشد هر کودک - حتی در رحم مادر - کمی متفاوت است. اطلاعات ما یک ایده کلی از رشد کودکتان به شما می دهد.


چگونه زندگی شما در حال تغییر است:

شما ممکن است برخی از ناراحتیهای مربوط به بارداری را اکنون متوجه شوید. بسیاری از زنان گزارش درد پستانها، خستگی و تکرر ادرار را در هفته های آغازین داده اند. همچنین ممکن است دچار تهوع شوید، هر چند این احتمال وجود دارد که در هفته های آینده این حالت بروز دهد.

جهان بیرون هیچ نشانه ای از پیشرفتهای چشمگیر در حال وقوع درون شما را نمی بیند - به جز آنکه شما لیوان شراب همراه با شام را ترک کرده اید، شاید البته. اجتناب از مصرف الکل در طول بارداری بسیار مهم است؛ چرا که هیچ کس نمی داند که دقیقا چه مقدار - چقدر - الکل می تواند به یک کودک در حال رشد آسیب برساند.

همچنین ادامه و یا شروع یک روال ورزشی برای شما مناسب است. ورزش، قدرت و استقامت مورد نیاز شما را در مدیریت تحمل وزن اضافی تقویت می کند. ممکن است ورزش در جلوگیری از برخی از دردها و درد زایمان کمک کند و بسیاری از زنان ورزش را یک کاهنده بزرگ استرس می یابند. ورزش همچنین می تواند شما را برای سختی فیزیکی زایمان آماده سازد.

در نهایت، برگشتن به حالت اول، پس از تولد، اگر برخی از تمرینات ورزشی را در دوران بارداری ادامه دهید، آسانتر است. فعالیت های نسبتا شدید و امنی را انتخاب کنید که از آنها لذت می برید. پیاده روی و شنا از گزینه های خوب برای زنان باردار هستند.

پدران! راه های بسیاری برای شرکت شما در دوران بارداری شریک زندگی تان وجود دارد - حتی در مراحل اولیه. نکات بزرگ در مورد چگونگی درگیر شدن را بخوانید.


کاهش درد پستان
"متوجه شدم که باردار هستم- پستانهایم به شدت حساس شده بوند. بنابراین روی آوردم به پوشیدن سوتینهای ورزشی، که واقعا به کاهش ناراحتی من کمک کرد." - جنیفرحقایق شگفت آور: نکات ایمنی برای یک بارداری سالم

ماه های اولیه بارداری، زمانی بحرانی برای رشد کودک شما می باشند. در نظر گرفتن چند قدم کلیدی در حال حاضر می تواند کمک به حفظ سلامت شما و کودکتان نماید. (فهرست کامل ما را از مراحل یک بارداری سالم، بخوانید.)

به مراقبت زود هنگام دوران بارداری اهمیت دهید و قرارهای ملاقاتتان را با مراقب بهداشتی فراموش نکنید. مراقبتهای خوب دوران بارداری برای سلامت کودک شما ضروری است. در اولین ویزیت دوران بارداری (معمولا در حدود هشت هفته)، شما را برای شرایط خاصی که ممکن است منجر به مشکلاتی شوند، معاینه می کنند. اگر شما هنوز پرستاری انتخاب نکرده اید یا قرار ملاقاتی تعیین نکرده اید، هم اکنون آن را یک اولویت قرار دهید.

ویتامینهای دوران بارداری خود را مصرف کنید. اکثر مکملهای دوران بارداری حاوی مقدار بیشتری اسید فولیک، آهن و کلسیم در مقایسه با مولتی ویتامینهای استاندارد هستند. زنان باردار باید بیشتر از این مواد مغذی دریافت کنند (ویتامین بیش از حد مصرف نکنید، لزوما بیشتر بهتر نیست و در برخی موارد حتی می تواند خطرناک باشد).

به خصوص اهمیت دریافت اسید فولیک به اندازه کافی، هنگام تلاش برای باردار شدن و در طول سه ماهه اول بارداری بسیار بالاست؛ چراکه تا حد زیادی خطر ابتلای کودک را به نقایص مادرزادی لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا، کاهش می دهد.

با مراقب بهداشتی خود در باره داروهایی که مصرف می کنید مشورت نمایید. بسیاری از داروها - حتی برخی از آنهایی که بدون نسخه مصرف می شوند - در دوران بارداری بی خطر نیستند. اگر  هر گونه دارویی را برای درمان یک بیماری مزمن مصرف می کنید، آنها را با چشم بسته دور نریزید، با مراقب بهداشتی خود تماس بگیرید تا از طریق فهرست داروها برای شما مشخص کند چه دارویی امن هست و چه نیست. ذکر همه چیز، حتی مکملها و داروهای گیاهی را فراموش نکنید.

سیگار کشیدن را متوقف کنید. سیگار کشیدن خطر مجموعه ای از مشکلات را در بر دارد، از جمله سقط جنین، مشکلات جفت، و تولد زودرس. همچنین، رشد جنین را کند نموده، خطر تولد نوزاد مرده و مرگ نوزاد را افزایش می دهد. برخی تحقیقات حتی سیگار کشیدن را به افزایش خطر داشتن کودک با شکاف لب یا کام در ارتباط می دانند. هرگز برای ترک کردن و یا کم کردن سیگار دیر نیست. هر سیگاری که شما روشن نکنید به کودک شما شانس بیشتری در سالم بودن می دهد. 

نوشیدن الکل را متوقف کنید. حتی مقدار کم به اندازه یک نوشیدنی در روز، می تواند باعث وزن کم هنگام تولد گردد و خطر ابتلای کودکتان را به مشکلات یادگیری، گفتاری، گستره توجه، زبانی و بیش فعالی افزایش دهد. هیچ کس دقیقا نمی داند حتی کوچکترین مقدار الکل ممکن است به یک نوزاد در حال رشد، چه صدماتی وارد آورد؛ پس، از مشروبات الکلی پرهیز کنید.

اطمینان حاصل کنید که خانه و شغلتان امن است. برخی از مشاغل و یا سرگرمیها، می توانند برای شما و کودک در حال رشدتان خطرناک باشند. اگر شما به طور معمول در معرض مواد شیمیایی، فلزات سنگین (مانند سرب یا جیوه)، برخی از عوامل بیولوژیک و یا پرتو قرار دارید، نیازمند ایجاد برخی از تغییرات در اسرع وقت هستید.

به خاطر داشته باشید که برخی از محصولات تمیز کننده، آفت کشها، حلالها و سرب در آب آشامیدنی از لوله های قدیمی نیز می تواند مضر باشد. به پزشک یا مامای خود، در مورد آنچه که در زندگی روزمره تان میگذرد اطلاع دهید، تا بتوانید راه هایی برای جلوگیری یا از بین بردن خطرات در خانه و محل کار خود پیدا کنید.


فعالیت
های این هفته:

یک پزشک و یا ماما را انتخاب کنید و برنامه ریزی قرار ملاقات را انجام دهید. برای آماده سازی، اولین روز بعد از آخرین عادت ماهیانه خود را مشخص نمایید (به طوری که او بتواند موعد مقرر را تعیین نماید) و یک فهرست از هر گونه پرسشی که دارید بنویسید.

در باره تاریخچه پزشکی خانواده خود از هر دو طرف اطلاعات کافی جمع آوری کنید. مراقب بهداشتی شما باید بداند که آیا کسی از خانواده شما، شرایطی مزمن یا ناهنجاریهای ژنتیکی دارد یا خیر.


 در مورد زمان بندی ما دچار گیجی شده اید؟ شروع محاسبات بارداری ما از اولین روز آخرین دوره عادت ماهیانه شماست، همان گونه که بسیاری از پزشکان و مراقبهای بهداشتی انجام می دهند؛ بنابراین، زمانی که آزمون مثبت تست حاملگی دارید (حدود ۳ هفته پس از لقاح)، شما پنج هفته است که باردارید.


مراحل رشد جنین در 5 ماهگی

مراحل رشد جنین  در 5 ماهگی:
 1. جنین در کیسه ای پر از مایع شناور است .
 2. دارای مغزی ساده، ستون فقرات، و دستگاه عصبی مرکزی است.
 3. چهار حفره کم عمق روی سر ظاهر شده است که بعدا تبدیل به چشمها و گوشهای کودک خواهد شد.
 4. جنین دارای شکل ابتئایی دستگاه گوارش و دهان و آرواره می باشد.
 5. معده و قفسه سینه در حال شکل گرفتن هستند. قلب را می توان به صورت یک برامدگی  بزرگ در جلوی سینه مشاهده کرد، که تا پایان هفته شروع به تپیدن خواهد کرد.
 6. شبکه ای از رگ های خونی در حال شکل گرفتن است.
 7. چهار جوانه کوچک شکل گرفته است که تبدیل به دستها و پاها خواند شد.
 
 
 
 
 
 
 
صفحه نخست | نقشه سایت

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کتابخانه کوچک ما (‌ شازده کوچولو ) می باشد.
KoodakCenter.com - Copyright © 2011 - All rights reserved.
طراحی سایت  توسط فراتک